İş yeri hekimliği maaşları, özellikle bu meslek grubunda kendini geliştirmek ve aynı zamanda kariyer yapmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. İş yeri hekimliği eğitimi alan ve iş yeri hekimi olarak görevlerini icra etmek isteyen kişiler, aynı zamanda bu meslek gruplarının güncel maaşlarını ve çalışma saatlerini de merak etmektedir.

İş Yeri Hekimi Maaşları ve İş Yeri Hekimliği Çalışma Süreleri

Her meslek grubunda olduğu gibi iş yeri hekimliği maaşları da çalışılan şirkete, çalışma koşullarına, sunulan imkanlara, çalışma aralıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İnternet ortamında bu konuda en çok yapılan araştırmalar, “İş yeri hekimliği nedir?” gibi soruların yanı sıra genel olarak “İş yeri hekimliği maaşları ne kadar?“, “İş yeri hekimi çalışma saatleri ne kadar?“, “İş yeri hekimi maaşı kaç para oldu?” benzeri olmaktadır.

İş Yeri Hekimliği Maaşları (2023)

İş yeri hekimliği maaşları konusunda net bir bilgi sağlamak mümkün olmasa da, sektörde çalışan ve ankete katılan birçok hekimin genel ortalamasına göre “2023 iş yeri hekimi maaşları” ile alakalı bilgi sunmak mümkündür. Bu verilere dayanarak, 2023 Haziran ayında ortaya konulmuş sonuçlar şu şekilde olmaktadır;

  • En düşük iş yeri hekimi maaşları; Yaklaşık 30.000 TL ve üzerindedir.
  • Ortalama iş yeri hekimi maaşları; Yaklaşık 45.000 TL ve üzerindedir.
  • En yüksek iş yeri hekimi maaşları; Yaklaşık 90.000 TL ve üzerindedir.

Verilen fiyat aralıkları 2023 yılı için ortalama değerleri ifade etmekte olup, sadece iş yeri hekimi olarak görev yaptığı bilinen kişilerin katılımı ile birlikte değerlendirilmiştir. İlerleyen zamanlarda hekim maaşları artış gösterebilir, bu durumda verilen ortalama maaşların kalıcı ve kesin olmadığını da bilmek gerekir. İş yeri hekimliği maaşları dışında merak edilen konulardan bir diğeri ise “İş yeri hekimi kaç saat çalışır?” ve “İş yeri hekimliği çalışma saatleri neler?” benzeri olmaktadır.

İş Yeri Hekimliği Çalışma Saatleri (2023)

İş yeri hekimlerinin aylık kaç saat mesai yapacağı konusunda sık sık araştırmalar yapılmakta, bu meslek üzerine kariyer gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından iş yeri hekimliği çalışma saatleri ve aylık en fazla ne kadar mesai yapabileceği gibi sorular sorulmaktadır. Çalışma saati hesaplamalarında haftalık bazda saat toplamaları yapılarak iş yeri hekimliği çalışma saatlerinin bir aylık toplamı bulunmaya çalışılmaktadır.

Öncelikle aylık mesai saati hesaplama sistemi, 4857 sayılı kanuna göz atıldığı zaman görülen “Çalışanların haftalık 45 saat mesai yapabileceği” yönündeki bilgi üzerinden yapılırsa aylık olarak; yani toplam 4 hafta için 180 saat şeklinde görülmektedir. Ancak iş yeri hekimliği başta olmak üzere diğer meslek gruplarında çalışma saati hesaplaması yapılırken yıllık hesaplar dikkate alınmalıdır.  Özetle iş yeri hekimleri, bir yılda toplam 52 hafta olduğundan bir yıl boyunca 2.340 saat mesai yapabilmektedir. Bu hesaba göre iş yeri hekimlerinin aylık bazda toplam çalışma süreleri ise 195 saat olmaktadır.

Fazla mesai yapmak konusunda da bilgi almak isteyen kişiler için yine aynı şekilde 4857 sayılı kanundan yola çıkarak bir yılda en fazla 270 saat ek mesai yapılabileceğini, tam zamanlı çalışan olarak görevlerini icra eden hekimlerin aylık hesaba göre ortalama 23 saat ek mesai yapabileceğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Aylık 195 saat çalışma süresi ile birlikte ek mesai yapmak isteyen kişiler için toplam saat ise 195 saate ek olarak ek mesai süresinin hesaplanmasıyla bulunabilmektedir.

Bu bilgilerin yanı sıra, özellikle iş yeri hekimliği alanında kariyer yapmak istiyorsanız şu yazı da sizin için bilgilendirici olabilir; İş Yeri Hekimliği Nedir? İş Yeri Hekimi Ne Yapar? (2023)

Hemen
kayıt ol
%25
indirimi kap!

Sunduğumuz Olanaklar

  • Konu Anlatımlı Ders Kitabı
  • İşyeri Hekimliği Özel Ders Çalışma Grubu

  • Ücretsiz Hap Notlar
  • Ücretsiz Sınava Hazırlık Kampı
  • Ücretsiz Online Denemeler

  • Dersleri Tekrar İzleme İmkanı

  • 10 Yıllık Tecrübe

Bize Yazın

Hemen şimdi iletişime geçin, avantaj ve kampanyalardan yararlanma fırsatını kaçırmayın!

Öne Çıkan Blog Yazılarımız

Son dönemde öne çıkan blog yazılarımıza göz attınız mı?

Araştırmayı bırakın, bizi arayın!

Bütçe dostu işyeri hekimliği eğitimi